Ke kořenům saunování – Indiánská potní chýše

Úkolem České asociace saunérů je také mapování tradic zážitkového saunování. Jedním z kořenů je pak Indiánské potní chýše.

Sauna může mít mnoho podob. Právě teď jsem měl po delší době možnost prohřátí v potní chýši, která byla místem tradičních rituálů indiánů. Ano, připravili jsme INITIPI. A věnovali se rituálu INITI. Taková událost není podnikem na  dvě hodiny. Je to celodenní program, na kterém spolupracuje mnoho lidí.

Kamarád Jelen pro letošní potní chýši vybral nádherné místo na ostrůvku, který vytvořila říčka Trnávka, nedaleko obce Velká Chyška, kde táboří oddíl T.O.Bobříci. Nechtěli jsme se jen prohřát, chtěli jsme připravit potní chýši, tak aby byla co nejvíce podobná smyslu, který tomuto rituálu dávali indiáni. Připravený ostrůvek nás pohltil a nadchnul a začali jsme připravovat dřevo na velký oheň, v kterém se nahřívají kameny, které jsou základem potní chýše. Kamenům, kterým Indiáni říkali dědečkové a viděli v nich své předky. Získávali z nich sílu a energii. Také jsme se svolením stromů vzali jejich mladé ohebné kmínky a ty použili pro kostru potní chýše, která připomíná trošku iglú a indiáni v ní viděli matku Zemi. Uprostřed se vyhloubila díra pro pozdější vložení žahavých kamenů. Skládali jsme kmínky a větve tak, aby vznikla kostra která ponese plachty a vytvoří ten prostor pro udržení tepla. Stále jsme přikládali na oheň a také budovali přístup do říčky a upravovali okolí. Každý kdo měl zájem o obřad INITI přidal ruku k dílu a společnými silami vznikla potní chýše, hnědá to stavba, která se těšila na své první návštěvníky a na první rituál. Téměř půlhodinové prohřátí v parní lázni potní  chýše měli k dispozici táboroví obyvatelé, mladší Bobříci. Nebudu prozrazovat vše, ale společně jsme vytvořili krásnou atmosféru, při které nastalo znovuzrození jako u Indiánů. Uvnitř jsme nechali to, co nepotřebujeme a naopak si přáli nové věci pro další cestu. Druhý rituál pro starší byl zahájen očistou bílou šalvějí v kruhu kolem ohně. Kolem nás jen řeka a příroda. Tóny zvukových vln nám zpříjemnily čekání a soustředění na rituál. A pak jsme mohli vstoupit…

Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomohli vytvořit tu krásnou atmosféru a byli tu s námi. Sauna může mít mnoho podob, ale indiánská potní chýše INITIPI je pro mě vrcholem prožitků. Od roku 1993, kdy jsem jí poprvé mohl připravit a vyzkoušet za svitu měsíce v úplňku, ji mám ve svém srdci.

S poděkováním Jelenovi za přípravu ostrova a výstavbu hráze na říčce Trnávce, Fili, která se starala a přípravy a průběh vlastního rituálu, rádcům družinek za dospělý a odpovědný přístup i táborovým obyvatelům, kteří to vzali vážně. Ondrovi, že se k nám přidal a sestavil s námi kostru potní Chyše a všem dalším za dobře odvedenou práci. A táborovému vedení, že jsme měli možnost tuto událost přinést právě na toto místo.