Jan Putera

Na cestu saunových ceremoniálů mne pomalu přivedla práce v jednom rakouském hotelovém řetězci, kde jsem čas od času jako balneo a spa asistent prochazel kolem saun. Ceremoniál zde měl podobu klasického horkého nálevu a to, že se v sauně dá dělat úžasná show nebo naopak meditační seance, jsem poznal až po svém přestěhování do Prahy, kde jsem začal působit v jednom řetězci se saunovými světy.

Do té doby pro mě byla sauna zcela cizí prostor, ale nakonec to byla láska na první mávnutí. Spolu s časem přicházelo víc a víc inspirace, motivující kolegové a věrní zákazníci. Poznal jsem, že v sauně je možné se vyjádřit tak, jako to dělají herci na jevišti. Prostě jsem v sauně našel sám sebe.

Když jsem poprvé zapojil svou lásku k bájnému Vikingskému severu a stvořil svou „Vikingskou plavbu“, poznal jsem další střípek zážitkového saunování – zapojení publika. To opět otevřelo zcela nové dveře mým napadům. Taktéž ale přišla zvědavost, co přijde dál.

A to byl osudný Herbal Cup, kde jsem uviděl, že sauna se může stát místem duševní i fyzické očisty. Neskutečně komplexní peelingy a relaxační ceremoniály plné živých i suchých přírodnin, výluhů a vonných dýmů dodaly mému saunování filozofii.

Jsme další z mnoha již zapomenutých poslů přírody. V době, kdy většina lidí přestala dbát o sebe samé zvenku a co hůř, též zevnitř, to můžeme být právě my, saunéři, kteří v lidech opět probudí zájem o jejich těla a duše. Jsme šamani dnešních časů a vracíme sauně jejího magického ducha.

Inspirují mě ti, kteří dávají svou duši do toho, co dělají. A má duše patří Skandinávské historii, přičemž tuto lásku k Vikingům a zimě můžete vyčíst nejen z mé tvorby. Rád se s Vámi samozřejmě nad rohem piva či medoviny pobavím o svých cestách na chladný Sever.

V současné době mne můžete potkat v saunovém světě Aquapalace Praha v Čestlicich, ale k vidění jsem i na saunových večerech Balance Clubu v Brumlovce či na různých eventech pod záštitou cyklu SaunaFest na cestách.

Úspěchy

RokMístoSoutěž
20183Sauna Herbal Cup
Jan Putera