O ZÁŽITKOVÉM SAUNOVÁNÍ


 

CO JE ZÁŽITKOVÉ SAUNOVÁNÍ


 

Zdroj a fotografie: Pavel Hofrichter a RENTO sauna

V zážitkovém saunování se jedná především o saunové ceremoniály. Ty k nám přicházejí z Německa a Rakouska, ale kořeny mají ve Finsku nebo Rusku. Saunové ceremoniály mohou mít velmi rozličnou podobu.

Saunové ceremoniály také podléhají vývoji a vytváří tak své trendy ve světě zážitkové saunování. Ať už se jedná o nové provedení saunových divadel a saunových show, používaný materiál, nebo orientaci na 100% přírodní éterické oleje…  V saunových animacích se pořádají soutěže. V ČR je to oficiální mistrovství ČR v saunových ceremoniálech, pořádané v rámci SaunaFestu, ve světě pak Mistrovství Evropy Aufguss EM nebo světové šampionáty Sauna WM nebo Aufguss WM.

O příjemné strávení chvil mezi jednotlivými saunovými ceremoniály se postarají nejrůznější doprovodné a zážitkové programy. Saunové světy poskytují různé typy prohřívání v mnoha prohřívárnách. Některé mohou být netradiční a zážitkové sami o sobě. Přibývá saunových center nabízejících i venkovní prostory, což je pro moderní saunování nezbytné.

Odkazy na další informace:

 

CO JSOU SAUNOVÉ CEREMONIÁLY


 

Zdroj a fotografie: Pavel Hofrichter a Michaela Schönová

Saunér polévá vodou horké rozpálené kameny. Za příjemného syčení vzniká horká pára, která je pak rozháněna ručníky nebo vějíři saunérem po sauně. Tím se nezvyšuje teplota v sauně, ale vlhkost a saunujícím se návštěvníkům je pocitově větší teplo. Horký vzduch pak ručníkem vhání na saunující se návštěvníky a ti okusí tepelný náraz, který zintenzívní pocení. Celý ceremoniál je většinou složený ze tří kol polévání a následného víření horkého vzduchu po sauně ručníky.

Vedle zajímavých technik víření vzduchu ručníky může saunér překvapit také aromaterapií a pro návštěvníky přinést skutečný zážitek z několika použitých vůní. Nejnovějším trendem je používání 100% přírodních éterických olejů při saunování, které blahodárně působí na saunující se návštěvníky. Ty jsou používány většinou ve spojení s ledovou tříští, z kterých saunér připravuje ledové koule.

Odkazy na další informace:

JAKÉ JSOU VÝHODY PRO PROVOZOVATELE


 

Zdroj a fotografie: Pavel Hofrichter

 

Zážitkové saunování také u vás?

 • zajistíme saunové eventy (mimo jiné v rámci SaunaFestu na cestách)
 • proškolíme váš tým
 • navrhneme dramaturgii vaší sauně
 • zorganizujeme saunovou soutěž
 • přivedeme speciální hosty

pod záštitou ČAS realizuje školení Saunový Mág: školení

Podporujeme zavedení zážitkového saunování i v malých saunách, hotelích, wellness resortech! Pro provozovatele saun, kteří ještě zážitkové saunování nenabízejí, je důležité znát benefity zážitkového saunování:

 • Zvyšuje se návštěvnost saunového světa, sauny, hotelu
 • Zvyšuje se frekvence návštěv jednotlivých návštěvníků – pravidelnost saunování
 • Zlepšuje se možnost komunikace se zákazníkem, zpětná vazba, osvěta správného saunování
 • Zvyšuje se délka návštěvy saunového světa (vliv na vstupné, vliv na celkovou útratu – doplňkové služby)
 • Možnost zpoplatněných procedur a další ekonomický efekt
 • Možnost jednorázovými akcemi typu Saunová noc zvýšit návštěvnost a upozornit na nabídku provozovatele v regionálních médiích
 • U wellness resortů je možné nabídnout zcela nové balíčky služeb, do stávající nabídky vložit zážitkové saunování

Odkazy na další informace: